The ‘Universidad Nacional de Tres de Febrero’, the ‘Instituto de Investigación en Arte y Cultura Dr. Norberto Griffa’ and ‘CONTINENTE’ are glad to announce the call for entries to the Premio Norberto Griffa a la Creación Audiovisual Latinoamericana.

The price will be granted in the frame of the ‘Bienal de la Imagen en Movimiento (BIM)’, that will be held in the City of Buenos Aires between the 3rd and the 13th of november of 2016.

The ‘CONTINENTE’ team gratefully thanks everyone who respond to the call. More than 650 works were received from the entire Latin continent and the selection was extremely difficult to made. >

In the frame of the ‘BIM 2016’ a jury comprised by distinguished referents in the audiovisual art discipline will choose the selected works. The prices will be: the first prize ‘Premio Norberto Griffa a la Creación Audiovisual Latinoamericana’ (40 thousands argentine pesos), the second prize (30 thousands argentine pesos), the third prize (20 thousands argentine pesos), the ‘Premio Arcoiris a la Creación Argentina’ (10 super 8 film reel), and the mentions considered appropriate.

SELECTED WORKS

1. Coming out, Florencia Aliberti (Argentina/Spain, 2015)

2. Plantas Trepadoras, Julieta Averbuj Benlloch (Argentina, 2013)

3. Destellos, Ernesto Baca (Argentina, 2015)

4. Umwelt, Toia Bonino (Argentina, 2015)

5. Vertières I II III, Louise Botkay (Brazil, 2014)

6. Ghosts of Concordia, Cristóbal Cea (Chile, Estados Unidos, 2016)

7. Lumbre, Christian Testoni/Nicolás Delgado (Argentina, 2016)

8. Impresiones para una máquina de luz y sonido, Colectivo Los Ingrávidos (Mexico, 2015)

9. Los Átomos Indigentes de mi Carne a la Deriva, Salvador Cresta (Argentina, 2014)

10. Santa Teresa & Otras Historias, Nelson Carlo De Los Santos Arias (Dominican Republic, United States, 2015)

11. Geografía nómada, Fernando Domínguez (Colombia, 2015)

12. Los ojos serán lo último en pixelarse, Patricia Domínguez (Chile/Spain, 2016)

13. Monica’s Fetish: An experiment in video-suture, Rodrigo Faustini (Brazil, 2015)

14. Mi reino no es de este mundo, Tatiana Font (Argentina, 2013)

15. Rhizomatic Directed Simulation, Alexandra Gelis (Colombia/Canada, 2014)

16. Ana men Chile, Rafael Guendelman (Chile/Palestine, 2015)

17. Jagata, Daniel Jacoby (Peru/Spain/Netherlands, 2016)

18. Paisaje para una persona, Florencia Levy (Argentina, 2014)

19. Tomorrow will worry about itself, Tomas Maglione/Jorge Espinal (Argentina, 2015)

20. Resistfilm, Pablo Marín (Argentina/Canada, 2014)

21. Fish Point, Pablo Mazzolo (Argentina, 2015)

22. Mala Testa #2, Wagner Morales (Brazil/France, 2016)

23. Ezeiza, Cristina Motta (Argentina, 2013)

24. Campo Adentro, Melina Gutman / Gala Negrello (Argentina, 2015)

25. Composición nro. 1, Rodrigo Noya (Argentina, 2016)

26. Tierra en movimiento, Tiziana Panizza (Chile, 2014)

27. Distancia, Joaquin Pedretti (Spain/Argentina, 2016)

28. Cuarteto de cuerdas, Valentín Pelisch (Argentina, 2014)

29. Toponimia, Jonathan Perel (Argentina, 2015)

30. Ñores (sin señalar), Annalisa Quagliata (Mexico, 2016)

31. La Quema, Tomas Rautenstrauch (Argentina, 2015)

32. Y Bera – Aguas de Luz, Jessica Sarah Rinland (Argentina, 2016)

33. El Ruido de los Trenes, Cristián Saldia (Chile, 2015)

34. Morfología de un sueño, Malena Szlam (Chile/United States/Canada,2014)

35. Alexander, Pavel Luiz Tavares de Carvalho (Brazil, Rusia, 2015)

36. Placa madre, Bruno Varela (Bolivia/México, 2016)

37. A Idade da Pedra, Ana Vaz (Brazil/France, 2013)

38. 359 Diapositivas. 2013-2016, Leonardo Zito (Argentina, 2016)